05 november 2025
Det är något särskilt med att kliva in i växthusen hos Frillestads Gurka. Oavsett om det är ruggigt marsregn eller snöfall utanför glasrutorna, slår en behaglig värme emot dig direkt innanför dörren. Här inne råder ett stabilt klimat året om, mellan 21 och 26 grader, för att gurkorna ska trivas som bäst. Det doftar friskt av jord, blommor och grönt, och ljudet av porlande bevattningssystem blandas med svaga sus från ventilationssystemen. Men det som verkligen märks är människorna. Här jobbar man med hjärtat.
En familjehistoria i flera generationer
Frillestads Gurka är inte bara ett växthus, det är ett arv. Ett familjeföretag utanför Helsingborg som nu drivs av Jakob Klitte, hans syster Elin Klitte och en tredje delägare Rickard Jönsson. Det hela började redan 1955, med farföräldrarna, Ninnie och Knut, och verksamheten har sedan gått i arv, generation för generation.
– När vi firade 70 år tidigare i år så tittade vi i gamla album. Och där fann vi en bild på farmor bland gurkplantorna, med mig i barnvagnen intill. Det säger ganska mycket om hur nära familjen den här odlingen alltid har varit, säger Jakob.
I dag har de ungefär 20 anställda under högsäsong och levererar runt 7,5 miljoner gurkor per år till matbutiker i hela Sverige.
Men för Jakob handlar det inte bara om gurkor. Det handlar om att bidra till en mer självförsörjande framtid för Sverige.
– Här kan vi odla svensk gurka på ett sätt som använder lite energi och samtidigt lever upp till Sveriges höga kvalitets- och miljökrav. Det känns meningsfullt att kunna bidra till färska grönsaker som gör skillnad för både människor och miljön, säger han.

Energiomställning och cirkulära system
Resan mot hållbarhet har skett steg för steg. På 70-talet producerades växthusets uppvärmning genom att elda med olja, sedan kol, innan familjen ställde om till naturgas i början av 2000-talet. Numera produceras värmen lokalt på gården, med hjälp av återvunnen träflis och skogsflis. Bevattningssystemen återanvänder vatten i ett slutet system och hjälper till att spara resurser utan att tumma på kvaliteten. Det är ett kretslopp i praktiken.
Företaget har en stor solcellsanläggning på 350 kW och batterilagring på 291 kWh har adderats för att ytterligare optimera energianvändningen. På så sätt kan de förse sin verksamhet med ungefär 50% egenproducerad el. Det är långsiktigt tänk, varje detalj genomtänkt.
Smart teknik och framtidsmål
Sensorer och digital teknik hjälper till att säkerställa optimala förhållanden för varje gurka som växer fram. Samtidigt har man kartlagt var energitjuvarna finns för att ytterligare förbättra effektiviteten.
Men Frillestads Gurka stannar inte här. Nu blickar de framåt mot stödtjänstemarknaden och flexibilitetstjänster, där de vill kunna anpassa sin elanvändning efter elnätets behov och få ner sina kostnader ytterligare. Det är en resa som bygger på engagemang, teknisk nyfikenhet och en vilja att vara en del av lösningen.
- Med solceller och batterier får vi en bra kombination. Vi producerar vår egen el och lagrar den när solen skiner som mest, för att använda den senare på kvällen när den verkligen behövs. Då slipper vi skicka ut elen i nätet och kan ta vara på den själva, avslutar Jakob med.
För i det varma växthuset på skånska landsbygden växer inte bara gurkor – här växer framtidens energismarta företagande.
{{posts.CurrentItem.Author}}